Print Friendly, PDF & Email

Po ostatniej aferze ze spółkami offshore Panama dla wielu stanie się zapewne synonimem raju podatkowego i niebywałej hipokryzji wielkiej finansjery. Mnie do tej pory Panama kojarzyła się z szykownym kapeluszem i… Richardem Halliburtonem, który w sierpniu 1928 r. przepłynął wpław Kanał Panamski.

Panama Canal

Nie był on pierwszym śmiałkiem zdecydowanym pokonać w wodzie ten blisko osiemdziesięciokilometrowy odcinek. Tuż przed otwarciem kanału, w listopadzie 1913 r., kpt Allan Borran i Hellen My Golding pokonali etapami niemal dwie trzecie trasy. Całość – od jednego oceanu do drugiego – przepłynęli jednak dopiero pracownicy budowy kanału J. R. Bingaman i James Wendell Green. Bicie rekordu trochę im zajęło, mogli bowiem płynąć tylko w niedziele, czyli dni wolne od pracy. W wodzie spędzili 26 godz. i 34 min., jednak całe przedsięwzięcie trwało od 22 sierpnia do 18 października 1914 r.

Richard Halliburton. Źródło: Wikimedia Commons

Richard Halliburton. Źródło: Wikimedia Commons

Halliburton, młody pisarz zafascynowany wyczynami alpinisty George’a Mallory’ego i lotniczki Amelii Earhart, w roku 1928 był już autorem bestsellerowych powieści podróżniczych „The Royal Road to Romance” i „The Glorious Adventure”. Przepłynięcie kanału zajęło mu 10 dni, w czasie których spędził w wodzie blisko 50 godzin. Towarzyszyła mu łódź ze strzelcem wyborowym na wypadek, gdyby do pływaka zbyt blisko podpłynęły aligatory. Halliburton w przeciwieństwie do Bingamana i Greena pokonał również wpław wszystkie śluzy.

Jego wyczyn stał się jednak sławny z nieco innej przyczyny. Otóż za otrzymanie pozwolenia na przepłynięcie kanału Halliburton, tak jak inne firmy spedycyjne, musiał uiścić opłatę. W związku z tym, że jej wysokość obliczało się biorąc pod uwagę tonaż statku, pisarz, który ważył 140 funtów (ok. 65 kg), zapłacił 36 centów. Jest to do dziś najmniejsza, odnotowana zresztą w Księdze Rekordów Guinessa, suma zapłacona za przepłynięcie Kanału Panamskiego.

 

Bibliografia:

R. Scott Williams, „The Forgotten Adventures of Richard Halliburton. A High-Flying Lifefrom Tennessee to Timbuktu”, The History Press, Charleston 2014.