Print Friendly, PDF & Email

Poniżej kolejny quiz wiedzy o pływaniu (edycja wiosenna). Żeby zdobyć tytuł wytrawnego historyka pływania, trzeba odpowiedzieć poprawnie na przynajmniej 60% pytań. Każde pytanie ma tylko jedną dobrą odpowiedź. Tym razem w quizie pojawiają się też niespodzianki – pytania z odpowiedziami w formie obrazkowej. Miłej zabawy!

Pytanie #1: Pierwsze trzy miejsca w pływaniu w generalnej klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich zajmują:

Błąd! Pierwsze trzy miejsca w pływaniu w generalnej klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich zajmują Stany Zjednoczone (553 medale, w tym 246 złotych), Australia (192 medale, w tym 64 złote), Niemiecka Republika Demokratyczna (92 medale, 38 złotych). Kolejne państwa to Węgry (73 medale, w tym 28 złotych), Japonia (80 medali, w tym 22 złote) i Holandia (58 medali, w tym 21 złotych).

Pytanie #2: W którym roku po raz pierwszy odbyły się mistrzostwa świata w pływaniu?

Błąd! Pierwsze mistrzostwa świata w pływaniu odbyły się w 1973 r. w Belgradzie. W klasyfikacji medalowej zwyciężyły Stany Zjednoczone. Za nimi uplasowały się kolejno Niemiecka Republika Demokratyczna i Włochy.

Pytanie #3: Trudgen to:

Błąd! Trudgen to jeden ze stylów pływackich. Nazwa stylu pochodzi od nazwiska Anglika Johna Trudgena, urodzonego w Londynie w 1852 r. W wieku lat jedenastu Trudgen wyjechał ze swoimi rodzicami do Buenos Aires. Tam uczył się pływania u miejscowych Indian, którzy używali techniki zbliżonej do współczesnego kraula, z tym, że w indiańskim wariancie pływak miał głowę uniesioną nad powierzchnią wody. Nogi zamiast pionowego kopnięcia wykonują tu ruch nożycowy. Trudgen wrócił na Wyspy w 1868 r. i z powodzeniem startował w zawodach pływackich. W 1875 r. wygrał  mistrzostwa kraju na dystansie 100 jardów z czasem 1 min. i 16 sek.

Pytanie #4: Na których igrzyskach olimpijskich po raz pierwszy odbyły się zawody pływackie z udziałem kobiet?

Błąd! Zawody pływackie z udziałem kobiet po raz pierwszy odbyły się na V Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 r. Kobiety startowały w dwóch konkurencjach: wyścigu na dystansie 100 m stylem dowolnym i sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym. Pierwszą konkurencję wygrała Fanny Durack, reprezentująca jednocześnie Australię i Nową Zelandię (tzw. Australazja). Sztafetę wygrała drużyna z Wielkiej Brytanii (Belle Moore, Jennie Fletcher, Annie Speirs, Irene Steer).

Pytanie #5: Który z dyktatorów był pasjonatem pływania?

Nicolae Ceaușescu
Idi Amin
Benito Mussolini
Mao Zedong
Błąd! Wielkim pasjonatem pływania był Mao Zedong. O jego pływackich wyczynach przeczytaj TUTAJ.

Pytanie #6: W wyścigach sztafetowych zawodnik może wystartować, gdy pływak kończący zmianę dotknie ściany startowej. Przedwczesny start oznacza dyskfalifikację drużyny. Istnieje jednak margines błędu, który startujący zawodnik może popełnić. Ile wynosi?

Błąd! W wyścigach sztafetowych zawodnik może wystartować maksymalnie 0,03 sek. przed tym, jak pływak kończący zmianę dotknie ściany startowej. Mówiąc językiem przepisów FINA, „Tolerancja urządzenia [pomiarowego – PK] wynosi do -0,03 sekundy”.

? Był na tyle dobrym pływakiem, że jako jeden z nielicznych śmiałków przepłynął wpław cieśninę Dardanele.Pytanie #7: Który z pisarzy romantycznych regularnie uprawiał pływanie?

François René de Chateaubriand
Lord Byron
Aleksander Puszkin
Johann Wolfgang Goethe
Błąd! Pływanie uprawiał Lord Byron. O jego wyczynach pływackich czytaj TUTAJ.

Pytanie #8: Sztafeta 4 x 100 m stylem dowolnym mężczyzn po raz pierwszy pojawiła się na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 r. i na wiele lat została zdominowana przez drużynę Stanów Zjednoczonych. Drużyna jakiego państwa po raz pierwszy przerwała passę Amerykanów?

Błąd! Amerykanów po raz pierwszy pokonali Australijczycy. Stało się to na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 r. W drużynie australijskiej w zwycięskim wyścigu popłynęli kolejno: Michael Klim, Chris Fydler, Ashley Callus i Ian Thorpe. Amerykanie płynęli w składzie: Anthony Ervin, Neil Walker, Jason Lezak i Gary Hall Jr. Australijczycy zachowywali przewagę niemal przez cały wyścig. Najwięcej emocji przyniosła ostatnia zmiana. Przez większą część dystansu prowadził Gary Hall Jr., jednak dziesięć metrów przed metą wyprzedził go Ian Thorpe. Australijska drużyna pobiła wówczas rekord świata z czasem 3:13,67.

Pytanie #9: Octopush to:

Błąd! Octopush to podwodny hokej. Więcej o tej dyscyplinie sportowej przeczytasz TUTAJ.

Pytanie #10: Polscy seniorzy bili rekord świata w pływaniu sześć razy. Do grona rekordzistów należą:

Błąd! Rekord świata w pływaniu bili Marek Petrusewicz, Artur Wojdat, Otylia Jędrzejczak. Marek Petrusewicz dwa razy na dystansie 100 m stylem klasycznym z czasem 1:10,9 (18 października 1953, Wrocław) oraz 1:09,8 (23 maja 1954, Wrocław). Artur Wojdat na dystansie 400 m stylem dowolnym z czasem 3:47,38 (25 marca 1988, Orlando). Otylia Jędrzejczak trzykrotnie na dystansie 200 m stylem motylkowym z czasami: 2:05,78 (4 sierpnia 2002, Berlin), 2:05,61 (28 lipca 2005, Montreal), 2:03,53 (13 grudnia 2007, Debreczyn, na basenie 25-metrowym).

Pytanie #11: Na których igrzyskach olimpijskich polski zawodnik po raz pierwszy zdobył medal w pływaniu?

Błąd! Pierwszy raz medal olimpijski w pływaniu trafił w polskie ręce na XXII Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Medalistką została Agnieszka Czopek, zawodniczka krakowskiego klubu Jordan, która zajęła trzecie miejsce w wyścigu na 400 m stylem zmiennym (złoto zdobyła zawodniczka NRD Petra Schneider).

Pytanie #12: Którego amerykańskiego pływaka prasa ochrzciła swego czasu mianem „Pocisku z Baltimore” (Baltimore Bullet)?

Marka Spitza
Matta Biondiego
Gary’ego Halla Jr.
Michaela Phelpsa
Błąd! Pociskiem z Baltimore prasa ochrzciła Michaela Phelpsa. Baltimore to rodzinne miasto Amerykanina i miejsce jego treningów (Phelps trenował w North Baltimore Aquatic Club pod okiem Boba Bowmana).

Pytanie #13: Najsłynniejszy amerykański pływak pierwszej połowy XX w. Johnny Weissmuller był również wziętym aktorem. Jaka rola przyniosła mu międzynarodową sławę?

Błąd! Johnny Weissmuller zdobył międzynarodową sławę jako aktor dzięki roli Tarzana, którego zagrał w dwunastu filmach. Pierwszy z nich pt. „Człowiek-małpa” (Tarzan the Ape Man) powstał w 1932 r., ostatni – „Tarzan i syreny” (Tarzan and mermaids) – w 1948 r.

Pytanie #14: Który z aktorów był w młodości pływakiem?

Timothy Dalton
Bud Spencer
Tommy Lee Jones
Burt Lancaster
Błąd! Zawodowym pływakiem był w młodości Bud Spencer. Startował pod swoim prawdziwym nazwiskiem Carlo Pedersoli. Zanim zaczął pływać, grał w piłkę wodną. W 1954 r. zdobył  z klubem S.S. Lazio mistrzostwo Włoch. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w Helsinkach (1952 r.) oraz w Melbourne (1956 r.). W obu dostał się do półfinału wyścigu na dystansie 100 m stylem dowolnym. Był pierwszym Włochem, który przepłynął 100 metrów w stylu dowolnym w czasie krótszym niż jedna minuta.