Print Friendly, PDF & Email

Poniżej kolejny quiz wiedzy o pływaniu (edycja wiosenna). Żeby zdobyć tytuł wytrawnego historyka pływania, trzeba odpowiedzieć poprawnie na przynajmniej 60% pytań. Każde pytanie ma tylko jedną dobrą odpowiedź. Tym razem w quizie pojawiają się też niespodzianki – pytania z odpowiedziami w formie obrazkowej. Miłej zabawy!

 

Results

Print Friendly, PDF & Email

Gratulacje! Twoja wiedza o historii pływania jest naprawdę duża. Mógłbyś spokojnie komentować zawody pływackie na igrzyskach olimpijskich w Tokio!

Print Friendly, PDF & Email

Niestety, musisz się jeszcze trochę podciągnąć z historii pływania. Czytaj regularnie bloga „Świat wpław”!

#1 Pierwsze trzy miejsca w pływaniu w generalnej klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich zajmują:

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Pierwsze trzy miejsca w pływaniu w generalnej klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich zajmują Stany Zjednoczone (553 medale, w tym 246 złotych), Australia (192 medale, w tym 64 złote), Niemiecka Republika Demokratyczna (92 medale, 38 złotych). Kolejne państwa to Węgry (73 medale, w tym 28 złotych), Japonia (80 medali, w tym 22 złote) i Holandia (58 medali, w tym 21 złotych).

#2 W którym roku po raz pierwszy odbyły się mistrzostwa świata w pływaniu?

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Pierwsze mistrzostwa świata w pływaniu odbyły się w 1973 r. w Belgradzie. W klasyfikacji medalowej zwyciężyły Stany Zjednoczone. Za nimi uplasowały się kolejno Niemiecka Republika Demokratyczna i Włochy.

#3 Trudgen to:

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Trudgen to jeden ze stylów pływackich. Nazwa stylu pochodzi od nazwiska Anglika Johna Trudgena, urodzonego w Londynie w 1852 r. W wieku lat jedenastu Trudgen wyjechał ze swoimi rodzicami do Buenos Aires. Tam uczył się pływania u miejscowych Indian, którzy używali techniki zbliżonej do współczesnego kraula, z tym, że w indiańskim wariancie pływak miał głowę uniesioną nad powierzchnią wody. Nogi zamiast pionowego kopnięcia wykonują tu ruch nożycowy. Trudgen wrócił na Wyspy w 1868 r. i z powodzeniem startował w zawodach pływackich. W 1875 r. wygrał  mistrzostwa kraju na dystansie 100 jardów z czasem 1 min. i 16 sek.

#4 Na których igrzyskach olimpijskich po raz pierwszy odbyły się zawody pływackie z udziałem kobiet?

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Zawody pływackie z udziałem kobiet po raz pierwszy odbyły się na V Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 r. Kobiety startowały w dwóch konkurencjach: wyścigu na dystansie 100 m stylem dowolnym i sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym. Pierwszą konkurencję wygrała Fanny Durack, reprezentująca jednocześnie Australię i Nową Zelandię (tzw. Australazja). Sztafetę wygrała drużyna z Wielkiej Brytanii (Belle Moore, Jennie Fletcher, Annie Speirs, Irene Steer).

#5 Który z dyktatorów był pasjonatem pływania?

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Wielkim pasjonatem pływania był Mao Zedong. O jego pływackich wyczynach przeczytaj TUTAJ.

#6 W wyścigach sztafetowych zawodnik może wystartować, gdy pływak kończący zmianę dotknie ściany startowej. Przedwczesny start oznacza dyskfalifikację drużyny. Istnieje jednak margines błędu, który startujący zawodnik może popełnić. Ile wynosi?

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! W wyścigach sztafetowych zawodnik może wystartować maksymalnie 0,03 sek. przed tym, jak pływak kończący zmianę dotknie ściany startowej. Mówiąc językiem przepisów FINA, „Tolerancja urządzenia [pomiarowego – PK] wynosi do -0,03 sekundy”.

#7 Który z pisarzy romantycznych regularnie uprawiał pływanie??Był na tyle dobrym pływakiem, że jako jeden z nielicznych śmiałków przepłynął wpław cieśninę Dardanele.

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Pływanie uprawiał Lord Byron. O jego wyczynach pływackich czytaj TUTAJ.

#8 Sztafeta 4 x 100 m stylem dowolnym mężczyzn po raz pierwszy pojawiła się na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 r. i na wiele lat została zdominowana przez drużynę Stanów Zjednoczonych. Drużyna jakiego państwa po raz pierwszy przerwała passę Amerykanów?

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Amerykanów po raz pierwszy pokonali Australijczycy. Stało się to na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 r. W drużynie australijskiej w zwycięskim wyścigu popłynęli kolejno: Michael Klim, Chris Fydler, Ashley Callus i Ian Thorpe. Amerykanie płynęli w składzie: Anthony Ervin, Neil Walker, Jason Lezak i Gary Hall Jr. Australijczycy zachowywali przewagę niemal przez cały wyścig. Najwięcej emocji przyniosła ostatnia zmiana. Przez większą część dystansu prowadził Gary Hall Jr., jednak dziesięć metrów przed metą wyprzedził go Ian Thorpe. Australijska drużyna pobiła wówczas rekord świata z czasem 3:13,67.

#9 Octopush to:

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Octopush to podwodny hokej. Więcej o tej dyscyplinie sportowej przeczytasz TUTAJ.

#10 Polscy seniorzy bili rekord świata w pływaniu sześć razy. Do grona rekordzistów należą:

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Rekord świata w pływaniu bili Marek Petrusewicz, Artur Wojdat, Otylia Jędrzejczak. Marek Petrusewicz dwa razy na dystansie 100 m stylem klasycznym z czasem 1:10,9 (18 października 1953, Wrocław) oraz 1:09,8 (23 maja 1954, Wrocław). Artur Wojdat na dystansie 400 m stylem dowolnym z czasem 3:47,38 (25 marca 1988, Orlando). Otylia Jędrzejczak trzykrotnie na dystansie 200 m stylem motylkowym z czasami: 2:05,78 (4 sierpnia 2002, Berlin), 2:05,61 (28 lipca 2005, Montreal), 2:03,53 (13 grudnia 2007, Debreczyn, na basenie 25-metrowym).

#11 Na których igrzyskach olimpijskich polski zawodnik po raz pierwszy zdobył medal w pływaniu?

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Pierwszy raz medal olimpijski w pływaniu trafił w polskie ręce na XXII Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Medalistką została Agnieszka Czopek, zawodniczka krakowskiego klubu Jordan, która zajęła trzecie miejsce w wyścigu na 400 m stylem zmiennym (złoto zdobyła zawodniczka NRD Petra Schneider).

#12 Którego amerykańskiego pływaka prasa ochrzciła swego czasu mianem „Pocisku z Baltimore” (Baltimore Bullet)?

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Pociskiem z Baltimore prasa ochrzciła Michaela Phelpsa. Baltimore to rodzinne miasto Amerykanina i miejsce jego treningów (Phelps trenował w North Baltimore Aquatic Club pod okiem Boba Bowmana).

#13 Najsłynniejszy amerykański pływak pierwszej połowy XX w. Johnny Weissmuller był również wziętym aktorem. Jaka rola przyniosła mu międzynarodową sławę?

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Johnny Weissmuller zdobył międzynarodową sławę jako aktor dzięki roli Tarzana, którego zagrał w dwunastu filmach. Pierwszy z nich pt. „Człowiek-małpa” (Tarzan the Ape Man) powstał w 1932 r., ostatni – „Tarzan i syreny” (Tarzan and mermaids) – w 1948 r.

#14 Który z aktorów był w młodości pływakiem?

Print Friendly, PDF & Email

Błąd! Zawodowym pływakiem był w młodości Bud Spencer. Startował pod swoim prawdziwym nazwiskiem Carlo Pedersoli. Zanim zaczął pływać, grał w piłkę wodną. W 1954 r. zdobył  z klubem S.S. Lazio mistrzostwo Włoch. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w Helsinkach (1952 r.) oraz w Melbourne (1956 r.). W obu dostał się do półfinału wyścigu na dystansie 100 m stylem dowolnym. Był pierwszym Włochem, który przepłynął 100 metrów w stylu dowolnym w czasie krótszym niż jedna minuta.

Sprawdź wynik